O autorze
Nazywam się Antoni Łapajerski. W Nowej Hucie mieszkam od ślubu z nowohucianką w 1976 r. Wcześniej znałem ją, to znaczy Hutę, z odwiedzin u kolegi i zaprzyjaźnionej rodziny. Zważywszy, że urodziłem się w 1953 r. to nowohucianinem jestem większą część mojego życia.
Od wielu lat moje zainteresowania skupiały się głównie na kapliczkach przydrożnych i architekturze drewnianej. Mając takie pasje musiałem zacząć obserwować, fotografować i dokumentować te obiekty w swoim najbliższym otoczeniu, czyli również w Nowej Hucie. Szybko dostrzegłem, że kapliczki i krzyże przydrożne mają większą szansę na przetrwanie niż stare drewniane domy, które przetrwały na terenie Nowej Huty. I rzeczywiście tak się stało, że moja dokumentacja fotograficzna tych obiektów ma już często znaczenie archiwalne.
Gdy zebrał się spory album ze zdjęciami (jeszcze papierowymi) a w dodatku nastała era aparatów cyfrowych, w 2004 r. zrodził się pomysł utworzenia strony internetowej poświęconej Nowej Hucie. Chciałem choć w niewielkim stopniu i w miarę swoich możliwości zebrać informacje o historii tych miejsc, ludziach i zabytkach. Stronę nazwałem „Nowa Huta mniej znana”. Z czasem przyszło zainteresowanie współczesną Nową Hutą, która przecież jest moim najbliższym otoczeniem.
Od 2005 r. jestem też społecznym opiekunem zabytków z legitymacją nr 5/2005 wydaną przez Prezydenta Miasta Krakowa. Jako obiekt mojej opieki zadeklarowałem wtedy drewniany krzyż z 1906 r. stojący w Zesławicach, obecnie w dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Oczywiście nie pozostawiłem „bez opieki” pozostałych nowohuckich kapliczek, oraz innych zabytków: drewnianych kościołów i domów, czy starych wiejskich chałup.
Pierwszą moją publikacją zwracającą uwagę na zabytkowe kapliczki i krzyże przydrożne był artykuł w „Księdze uwolnionych tekstów”, albumie dokumentującym pracę uczestników projektu „Nowa Huta rtf” w 2005 r.
W 2017 r. w „Alternatywnym przewodniku po Nowej Hucie” wydanym przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, oprowadziłem zainteresowanych szlakiem najstarszych nowohuckich kapliczek i krzyży przydrożnych oraz drewnianych wiejskich domów.
W numerze 1/2019 ogólnopolskiego kwartalnika RENOWACJE I ZABYTKI, poświęconym w całości Nowej Hucie, zamieszczono mój artykuł poświęcony mniej znanym, choć nie mniej cennym niż inne, zabytkom na terenie tej dzielnicy. Tu, oprócz moich sztandarowych tematów, pojawiły się zabytkowe XIX-wieczne młyny, cmentarz wojenny z 1914 r. ale i mało znane obiekty związane z budową Nowej Huty - cegielnia w Zesławicach oraz tunel w Ruszczy.
O trzech nowohuckich kapliczkach, które musiały zmienić swoją lokalizację z powodu budowy kombinaty HiL, opowiedziałem w programie TVP Kraków w cyklu „Szlakiem przydrożnych kapliczek”, wyemitowanym w listopadzie 2021 r.
Dla spopularyzowania tematu swoich zainteresowań, w 2017 r. zapoczątkowałem a w 2022 r. kontynuowałem cykl spacerów szlakiem zabytkowych kapliczek i dawnej drewnianej zabudowy mieszkaniowej na terenie Nowej Huty, w szczególności na terenie dawnych wsi Mogiła, Bieńczyce czy Krzesławice.
Uwaga: Jeżeli pod zdjęciem nie podano autora to znaczy, że jest wykonane przeze mnie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze publikacje fotografii możliwe za moją zgodą.
Jeżeli możesz wzbogacić moją wiedzę o Nowej Hucie skontaktuj się ze mną. Mój adres: antoni.lapajerski@gmail.com
Będziesz dostawał, dostawała powiadomienia o nowych treściach na skrzynkę email
Copyright © 2022 Nowa Huta mniej znana - Antonii Łapajerski. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wsparcie IT: Fundacja B1 - Pro NH Bono🏴☠️